mahzen

Bugün : 16 Aralık 2018 Pazar

 

SAKLAMA KOŞULLARI


SABİT SICAKLIK:
Türüne bakılmaksızın tüm şaraplar için önerilen ideal sabit saklama sıcaklığı 15-20° C arasındadır. Sıcaklık değişimlerine bağlı olarak gelişimi hızlanan veya yavaşlayan şarapların bir süre sonra gelişimi aksar. Böylece şaraplar sahip oldukları dengelerini kaybeder ve bozulur.
IŞIK: Çeşitli ışık kaynakları hem şaraba sıcaklık verdiğinden, hem de şarapta çeşitli reaksiyonlar başlattığından ötürü şarabın gelişiminde aksamalar meydana gelir. Dolayısıyla güneş ışığı ve kuvvetli aydınlatmaya maruz kalan şarapların sağlıklı gelişimi olumsuz etkileneceğinden, ideal saklama ortamında güçlü bir ışık kaynağı olmamalıdır.
NEM: Uygun saklama için önerilen ideal nem oranı yüzde 75 civarındadır. Saklama ortamının havası kuru olursa mantarın
kuruyarak çatlama olasılığı doğacaktır. Bu durum, mantar hava geçireceğinden, şarabın okside olarak bozulmasına sebep olacaktır. Aşırı nem de mantarın çürümesine yol açacaktır. Ayrıca şarapların saklandığı ortamın havasının sürekli tazelenmesi de mantarların sağlıklı kalması açısından önemli olan diğer bir husustur.
TİTREŞİM: Sürekli sarsıntı şarabın yapısını bozacaktır. Bu yüzden şarabı, sarsıntıya maruz kalacağı ortamlarda uzun süreli bırakmamak gerekmektedir.
YATIK SAKLAMA: Yatık saklanan şarapların mantarları sürekli ıslak kalacağından, mantarın kuruması engellenir. Şarap mantarı kurursa çatlar ve hava geçirir. Havayla temas eden şarap okside olur ve bozulur.


Tarih : 2 Kasım 2008 Pazar
Hit : 1664

Hazırlayan Mustafa Cirban