mahzen

Bugün : 16 Aralık 2018 Pazar

 

       ŞARAP SAKLAMA SANATI

    MAHZEN VE DOLAPLAR

       Şaraplarınızı saklamak için ille de evinizde bir kav olması gerekmiyor. Şarap soğutucusu almayı da şimdilik düşünmüyorsanız, hiç değilse hem evinizin dekorasyonu, hem de şaraplarınızın düzenli durması için ilginç tasarımlışarap saklama çözümlerine göz atın.

            Gerçek bir şarap mahzeninin sahibi olmak her şarap tutkununun rüyasıdır. Örneğin, Paris'in ünlü restora­nı Tour d'Argent'ın dillere destan, tarihi mahzenine inme şansına sahip olanların Fransa'nın bu en nadide ve yıllanmış şaraplarını barındıran dünyaca ünlü mah­zenini rüyalarında sık sık ziyaret ettikleri söylenir. 800.000 şişeye ev sahipliği yapan mahzenin içinde 1933 tarihli az bulunur Port'lardan, 1934 ve 1885 Bur-gundy'lere kadar erişilmesi zor şişelerin bulundu­ğunu belirtelim. Erişilmesi zor derken yine Tour d'Argent'in raflarında eskiyen şişesi 22,000 Euro de­ğerindeki Petrus'u anmadan edemeyeceğiz. Tabii herkesin böylesi tarihe sahip bir mahzenle iliş­kisi olması beklenemez. Yine de şarap tutkunları için şarabı yudumlamak kadar saklamak da son derece önem taşıyor. Saklarken de eskiden kalma raflar, do­laplar yerine son dönemlerde mimarların ve endüs­triyel tasarımcıların ürettikleri ürünleri tercih ediyorlar. Evlerimizde kullandığımız bu saklama ürünlerinin yanı sıra, artık şaraphane ve restoranların mahzenle­ri de ilginç tasarımlarıyla ilgi odağı haline gelmeye başladılar. Bu tasarım harikası şaraphaneleri ziyaret etmek için de eskiden olduğu gibi tarlalar ve bağlar arasında ilerlemek, araçların giremediği tozlu yol­larda yürümeniz gerekmiyor. Artık meşhur mimarla­rın tasarladığı şaraphanelere düzenlenen şarap turları için yakınlarında özel olarak inşa edilmiş oteller, içle-/ rinde lüks sağlık merkezleri barındıran şarap tadım evleri, şık şarap tadım barları ve hayal gücünün sıriir-larını zorlayan çeşitli tasarım ürünlerinin sergilendi­ği şarap mağazalarına daha sıkça rastlıyoruz. İşte size birkaç örnek;

           Kaliforniya'nın Napa Vadisi'ndeki wilson Dani-els'in sahibi olduğu "Pegase di Domaine Clos" isimli şaraphane şüphesiz tasarımıyla en çok ünlenenlerden. Öyle ki, burası Amerika'nın ilk şarap sanat anıtı ola­rak da tanımlanıyor. Michael Graves tarafından tasar­lanan ve 1987 yılında tamamlanan şaraphane binası, etkileyici mimarisi ve 20,000 metre kare alan üzerinde konumlanmış kavları ile görülmeye değer. Şaraphane­nin bir başka önemli özelliği de, aralarında Salvador Dali, Henry Moore ve Francis Bacon'ın da eserlerinin bulunduğu 1,000 adet sanat eseri barındırması.

           Daha yakın zamanlarda inşa edilen ve bir başka yapı da İspanya'daki Elciego isimli bir ortaçağ köyün­de Frank Gehry tarafında tasarlanan "Hotel Marques de Riscal". Bu heyecan verici yapı İspanya'daki en es­ki üzüm bağlarından birinin içinde bulunuyor. 43 oda­sı olan otelin, ayrıca bir aşçılık okulu ile iki şık restoranı da var. Sağlık merkezi ise özel şarap terapileri ile şa­rabın stres giderici ve yaşlanmayı yavaşlatıcı antioksidan özeliklerinden yararlanmayı hedefliyor.

           Gelelim kendi evlerimiz için tasarlanan şarap sak­lama çözümlerine... Son dönemlerde yapılan en il­ginç tasarım Porsche Design Studio'dan. Porsche'un şampanya üreticisi Veuve Clicquot için hazırladığı kendi kendine ayakta durabilen şarap dolabı modern tarzda dekore edilmiş evler için oldukça uygun. Ürün; yekpare, bir anıtı andıran, titiz ve sade bir tasarıma sahip. Şişelerin birleşme deseninin birbiri karşısına gelecek şekilde dikey düzenlenmesi şarap mahzeni­nin özel bir karakteristik niteliği. Her şişenin kendi bölmesinin kapağı arkasında depolanması, her bir eş­siz bağbozumu ürününün kendi seçkin ve özel kim­liği olduğu mesajının güçlendirilmesini amaçlıyor. Kapak açıldığında, ardındaki şişe sarı renkle aydınla­tılmış bir fonda görülüyor.

           Sıradan şarap raflarından sıkılanlar için de ilginç ve eğlenceli raflar tasarlanıyor. Örneğin Somersault firmasının tasarımı olan, rengarenk ve kıvrımlı parça­lardan oluşan şarap raflarına göz atabilirsiniz. Ya da daha sade ve aynı zamanda da şık görünümlü bir ra­fı tercih ediyorsanız, Black & Blum tasarımı, duvara monte edilebilen, paslanmaz çelikten yapılmış ve se­kiz şişe taşıyabilen bir ürün sizin aradığınız türden ola­bilir. "Flow" adı verilen bu tasarım minimum yer kaplayarak, 8 tane şarap şişesi saklayabiliyor. Suyun ya da şarabın son derece sakin bir şekilde akmasından ilham alınarak tasarlanan "Flow", paslanmaz çelikten üretilmiş. Paslanmaz çelikten yapılmış ve yine duva­ra monte edilebilen bir başka tasarım da Blomus'a ait. Flöz Design tarafından tasarlanan "Cioso" denilen bu ürün pratikliği sayesinde tercih ediliyor. Bir başka ta­sarım harikası olan Kikkerland'in "The Echelon" isim­li ürünü ise modüler bir tasarıma sahip ve altı şişe taşıyabiliyor. Antikadan hoşlanıyorsanız, eskiden kal­ma şarap rafları için çeşitli zamanlarda düzenlenen müzayedelere katılmanızı öneririz. Hem evinizde hoş bir görüntü oluşturacak, hem de şarabınızın değerini artıracaktır. Tüm bu tasarım harikası şaraphane, mah­zen ve şarap rafları şarap kültürünü görsellikle birleş­tirerek günden güne daha da gelişiyor ve çekici bir hale getiriyor. Siz de bu yeni tasarım trendlerinden geri kal­mayın ve şaraplarınızı hak ettiği yerlerde saklayın!

           BOUOUET BAHAR 2008   


Tarih : 11 Ekim 2008 Cumartesi
Hit : 3704

Hazırlayan Mustafa Cirban