mahzen

Bugün : 16 Aralık 2018 Pazar

 

Aganigi naganigi!
Güzel bir geceye açılan kapı hep "oral" yoldan geçiyor. Birinci yöntem, duyguların hoş bir sohaganigi.jpg (9656 bytes)betle tırmandırılması: Sözlerin afrodizyak etkisi tamamen yeteneğinize kalmış. Ama ikinci yöntemin sırrı yemeklerde gizli.
En temel içgüdünün yarattığı mutluluk patlamasını avuç avuç fındığa, zevkle çatır çatır kırılan cevizlere, ağızda dağılan kuşkonmaza borçlu olduğumuzu duymayan kalmadı herhalde. Baharatların ekşimsiden haz uyandıran acıya dek uzanan koku renkliliği, tuzlu tenlerin haritası aynı zamanda. Damağın uyarılmasıyla tüm duyular harekete geçer. Tıpkı uzun bir öpüşmenin ağızda kalan tadı gibi...
Afrodizyağın kraliçesi, istiridye: Yunan aşk tanrıçası Afrodit istiridye kabuğu üzerinde denizden kurtulup Eros'u doğurur. Roma imparatorları istiridyeye ağırlığı karşılığında altın ödemiştir. Vajinal çağrışımı da korumak amacıyla, istiridyenin çiğ yenmesi adettendir. Üzerine biraz taze sıkılmış limon suyu ya da Worcestershire sosu eklemek yeterli. Bir tabak kırılmış buz üzerinde, yanında Chardonnay şarapla birlikte servis edilebilir. Bir tekila kadehinde, üzerine biraz votkayla birlikte fondiplemek de maço çağrışımına rağmen makbul bir yöntem. Kasanova'nın günde 50 adet istiridyeyi, o gün için gözüne kestirdiği bir güzelle birlikte höpürdettiği rivayet edilir.
E vitamini açısından zengin olan fındık nasıl libidoyu yükseltiyorsa, istiridye de üzerine düşen görevi ihmal etmez. Mineraller açısından zengindir; fosfor, iyot, çinko içerir. Özellikle çinko, sperm üretimini ve testosteron düzeyini arttırır. Kadınlarda vajinal kuruluğu da önlediğinden, gerçek bir "seks minerali"dir o.

Biraz içki yemeğin afrodizyak etkisini hızlandırır. Antik eserlerden birinde "Ceres ve Libero (Bacchus) olmadan, Venüs donacaktır" diye yazar. Başka bir deyişle yemek ve şarap yoksa, aşk da yoktur. Afrodizyak içkilerden kadınlar üzerinde hızla etkisini gösteren, özellikle likördür. Örneğin üç ölçek süt, bir ölçek muz likörü ve bir tek votka karışımı içki, alkolsüz meyve kokteyli kadar yumuşak içimiyle kısa sürede insanı yoldan çıkarır. "Benedictine" ve Meksika'da damiana otundan yapılan "Creme de Damiana" da (Viagra'nın bitki özlü versiyonu Tigra'nın özünde de var) libido üzerinde son derece etkili.
Erkekler için taze çilekle birlikte beyaz porto şarabı tavsiye edilir. Tarçın, zencefil, karanfil, vanilya ve biraz bal katılan kırmızı burgundi şarabıyla başlayan gecenin sıcak bir doruğa tırmanmasıysa kaçınılmazdır.
Ancak ölçüyü sakın kaçırmayın. Shakespeare'in dediği gibi "İçki arzuyu kamçılar ama gücü alıp götürür." Tavsiye edilen, kilo başına yarım gram alkol miktarının aşılmaması. Örneğin 75 kilo ağırlığında biri, yarım şişe şaraptan fazla içmemeli. Bu miktardan sonra, beyin her ne kadar libidonun "Aslında her kadın güzeldir" salgısına boğulsa da fizyolojik performansta gerileme başlar. Ve bir insanı derhal çileden çıkaracak kötülüklerden biri, yakılan ateşi söndürememektir. Yangına körükle gitmeniz gereken yegane durum budur.

Başlıca afrodizyak besinler
Soğan, biber, kereviz, avokado, sarmısak, kekik, karanfil, zencefil, safran, biberiye, ceviz, fındık, fıstık, küçük hindistan cevizi, vanilya, tarçın, ginseng kökü, havyar, tereotu, rezene, hardal, midye, istiridye, ıstakoz...


Tarih : 14 Kasım 2007 Çarşamba
Hit : 4113

Hazırlayan Mustafa Cirban