mahzen

Bugün : 16 Aralık 2018 Pazar

 

FAYDALI BİLGİLER

Şarapta ne kadar alkol bulunur?
Alkol, şıradaki üzüm şekeri veya nişasta şekeri olarak bilinen glikozun, ve meyve şekeri olarak bilinen früktozun mayalanması sonucu oluşur.
Üzümlerdeki şeker miktarı, üzüm çeşidine, iklime, toprağa, konuma ve bağ bozumu zamanına (olgunluk derecesine) göre değişir. Doğal şekerin ne kadarının alkole dönüşeceğine şarap ustası karar verir ve bunun sonucunda da, sek, yarı sek (dömisek), yarı tatlı ve tatlı şaraplar elde edilir.
Genelde alkol seviyesi ne kadar fazla ise şarapta kalan şeker miktarı o kadar azdır. Şaraptaki alkol miktarı litrede 50 ile 120 gram arasında değişir.
Alkol miktarı etikete hacimsel olarak yazılır:

8,0 % hacim
10,5 % hacim
13,0 % hacim
14,0 % hacim
62 g alkol/l
83 g alkol/l
103 g alkol/l
110 g alkol/l
6 g alkol / 100 ml
8 g alkol / 100 ml
10 g alkol / 100 ml
11 g alkol / 100 ml

Unutmayınız ki içtiğiniz şarabın hepsi kana geçmez. Şarabın keyfini yemekle çıkarmak, en uygun içim şeklidir. Hem böylece, kana daha az alkol geçer.
Kana geçen alkol miktarı, vücudun büyüklüğüne, ağırlığına, o gün kü durumuna ve içme hızına bağlıdır.

Şarap şişesini tadımdan ne kadar önce açmalı?
Şarabın olgunlaşması için gerekli olan oksijen, şarabın dayanıklılığına, yani uzun süre saklanabilmesine olumsuz bir etkide bulunur. Şaraba, tadımdan önce nefes aldırmak (soluklandırmak) gerekir. Hatta öyle ki, bir çok şarap açıldıktan ancak bir süre sonra ahenkli bir etki bırakır. Kırmızı şarapların bukesinin yayılabilmesi için oksijenle bir süre temas etmesi gerektiği söylenir. Şişedeki hava miktarı ne kadar fazlaysa, şarap tazeliğini ve zarifliğini o kadar çabuk kaybeder. Kaliteli şarapların ahenk ve ifade güçlerini tam olarak açığa çıkarmak için, havalandırmak, yani şaraba nefes aldırmak gerekir. Beyaz şaraplar kısa, kırmızılar ise biraz daha uzun bir süre soluklandırılır.
Şarabın tadımdan ne kadar zaman önce açılması hakkında öneriler normal kalitedeki şaraplar içmeden hemen önce kaliteli beyaz şaraplar yaklaşık 10 dakika önce
genç kırmızı şaraplar yaklaşık 10 dakika önce ağır ve olgun kırmızı şaraplar yaklaşık 30-60 dakika önce

Açılmış bir şarap ne kadar bir süre muhafaza edilebilir?
Açıldıktan sonra bitirilemeyen ve daha sonra içmek için saklanmak istenen şarabın şişesinin ağzı, kesinlikle iyi bir şekilde kapatılmalı ve serin bir yerde muhafaza edilmelidir. Havadaki oksijenle temas eden şaraptaki karbondioksit, bir çok değerli aroma maddesini de yanına alarak havaya karışır (uçar) ve bunun sonucunda şarabın bukesi ve tadı, tazeliğini kaybeder.
Havadaki oksijen, oksidasyona (şarabın oksitlenmesine) yol açar ve şarap yaşlı bir karakter alır (yaşlanır). Oksitlenen şarap, sherry'yi çağrıştırır ve bu olumsuz bir özellik olarak kabul edilir. Oksidasyonun hızı, şişedeki hava miktarına bağlıdır.
Açılmış ve en uygun içme zamanı geçen şaraplar her geçen dakika kalitelerinden kaybettikleri için bu şarapları bir an önce içip bitirmek, en iyi ve keyifli seçenektir.
Serin bir yerde saklanması ve şişe ağızlarının sıkıca kapatılması şartıyla (deneyimlere göre):
normal ve kaliteli beyaz şaraplar kırmızı ve çok kaliteli beyaz şaraplar
75 % dolu şişe 3 - 5 gün 4 - 7 gün
50 % dolu şişe 2 - 3 gün 3 - 5 gün
daha az 1 gün 2 gün
 

Düzenli ve ölçülü şarap kullanımının insan vücuduna etkileri (faydaları):

Düzenli ve ölçülü şarap tüketimi...
Kalp adelesinin kanlanmasını arttırdiğı için, şarabın kalp enfarktüslerinde koruyucu bir etkisi vardır; ve kanda kolesterol düzeyini düşürdüğü, kan akımını kolaylaştırdığı ve tromboz eğilimini azalttığı için, damarların esnekliğinin sağlanmasında da önemli bir rolü vardır. Şarap, sindirim bezlerini uyarır; ve mide asidinin işlevini koruduğu, barsak hareketlerini hızlandırdığı ve vitaminlerin, minerallerin emilmesini artırdığı için, vücudun sindirim verimini yükseltir. İştahı artırır ve tat alımını yoğunlaştırır.
Böbrekleri uyardığı için su atılımını hızlandırır, idrar miktarını çoğaltır ve metabolizma artıklarının atılımını sağlar. Bakteri ve virüsleri öldürdüğü; ve insanın bağışıklık sistemini harekete geçirdiği için, hastalıklara karşı koruyucu etkisi vardır. Çok korkulan gezgin ishallerinde, zehirleri nötrleştirici etkisinden dolayı faydalıdır.
Kemik kireçlenmesini engeller ve özellikle kadınlarda tehlike oluşturan osteoporoza karşı korur. Bioregenerasyon şeklinde de etkilidir, zira artmış aktivite sonucu oluşan mineral kayıplarını karşılar ve vücutta denge ve zindeliği sağlar. Yaşlılığa bağlı, beyin fonksiyonlarındaki azalma, düzenli şarap kullanımı ile yavaşlatılabilir; ve ayrıca, beyin kanlanması ve beyin dokusunun oksijenlenmesini artırdığı için, bedensel ve zihinsel aktiviteyi koruyucu etkisi vardır. Birçok sanatçı ve tarihe geçmiş ünlü kişiliklerden bilindiği üzre, yaratıcılığı ve fantezileri artırır. Rahatlamayı ve stres atılımını kolaylaştırır. Doğal antioksidanlar içerdiği için, hücre yaşlanmasını yavaşlatır ve kanser ölümlerini azalltığı için, yaşam süresini uzatır. Kaynak: Prof. Prost , Mainz (Almanya)
 

Günde ne kadar şarap içebiliriz (veya içmeliyiz) ?

Başka bir deyişle:
Fazla alkol alarak iç organlarımıza zarar vermeden, şarabın sağlığımıza olumlu etkilerinden yararlanabilmek için günde ne kadar şarap içebiliriz veya içmeliyiz ?
Yukarıdaki soruya çok değişik cevaplar verilmektedir. Kandaki alkol miktarına etki eden çok değişik faktörler vardır. Danimarka'da yapılan çalışmalarda günde 3 - 5 kadeh şarabın uygun olduğu söylenmektedir. Alman tıp adamları ise, bayanların günde en fazla 20-30 gram alkol, erkeklerin ise 40-50 gram alkol alabileceklerini bildirmektedir. Bu miktarlar, kadınlar için iki, erkekler içinse üç kadeh şaraba denk gelir (1 kadeh=125 ml). Şarabı, sağlığımıza olumlu bir etki yapması için uygun miktarda ve düzenli olarak içmek gerekir. Uzun aralıklarla, fazla miktarlarda içilen şarap sağlığımıza yarar değil, zarar getirir. Alkol seviyesi yüksek, sek şaraplar yemeklerle tercih edilirken; biraz tatlı, hafif şaraplar sohbetler için bire birdir.
 

Şarapseverler niçin daha uzun ömürlü olurlar?

Şarabın yaygın olarak içildiği ülkelerde, kalp ve dolaşım sistemi hastalıklarından olan ölüm oranı daha azdır. 1980'li yıllarda yapılan çalışmalarla kanıtlanan bu duruma "Fransız paradoksu" adı verilmiştir. Kopenhag Üniversitesi Koruyucu Tıp Enstitüsünün 1995 yılında yayınlanan bir çalışmasında, yaşları 30-70 arasında değişen 6051 erkek ve 7234 bayan, 12 yıl boyunca gözlenmiştir. Bu çalışmanın elde edilen en ilginç sonucu, artan şarap miktarıyla ölüm riskinin azalması, yani şarapseverlerin daha uzun ömürlü olmasıdır.
Şarapseverler daha uzun ömürlü oluyor, çünkü şarapseverler, kalp ve dolaşım sistemi hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığa karşı daha dayanıklı olur ve daha az hastalanır. Günde 2 - 4 kadeh şarap içen bir şarapseverin ölüm riski, hiç içmeyen birisinden %50 daha azdır. Başka bir deyişle şarap içmeyenler, içenlerden daha önce ölüyor.
Şarap, sevenini sadece kalp ve dolaşım sistemi hastalıklarına karşı değil, diğer hastalıklara karşı da korur. Örneğin, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve antioksidan maddeler sayesinde kanser hastalıklarına karşı korunmamızı artırır. Şarabın sağlığımıza olumlu etkisi sadece alkol sayesinde değil, alkolün şaraptaki diğer değerli maddelerle olan karışımı sayesindedir.
 

Şaraba kırmızı veya beyaz rengini veren nedir?

Üzümlerin çoğu, kabukları hariç beyazdır. Kabuk, üzümü ezmeden önce çıkarılabilirse, renksiz bir şıra ve haliyle de beyaz bir şarap elde edilir. Şaraba kırmızı rengini vermek için, şırayı renk maddeleri içeren, üzüm kabuklarıyla bekletmek gerekir. Bu işleme cibre mayalanması denir. Cabernet Sauvignon ve Zinfandel gibi kırmızı üzümlerden, ancak, kabuklar mayalanma işlemi sırasında, belirli bir süre şırada bırakılırsa, kırmızı şarap elde edilebilir. Bu bekletme süresi, şarabı yapan kişiye bağlıdır. Bu sürenin uzunluğuna göre şarap, beyaz, roze (pembe) veya kırmızı olur.
 

Şarapta Ne Kadar Kalori Bulunur?

Şaraptaki kalorinin çoğu alkolden, küçük bir bölümü de üzümün içeriğindeki proteinler ve karbonhidratlardan gelmektedir. Sek şaraplar, içlerinde daha az şeker bulunduğundan tatlı şaraplara göre daha az kalori içerirler. Ayrıca şaraplar alkol oranlarına göre de farklılıklar gösterirler, bu da şarapta bulunan kalori oranını belirleyen bir başka etmendir. 100 gram şarapta ortalama 85-135 kalori bulunur. Şarabı yemek pişirmede kullanıyorsanız, yemek pişerken alkolün tamamı uçacağından, toplam kaloriye etkisi çok az olacaktır
 

Düzenli şarap içmek zihni açıyor

ALKOLÜN orta yaşlı ve yaşlı insanlar üzerindeki etkilerim ortaya çıkarmaya yönelik bir arraştırmada ilginç sonuçlar elde edildi.Japonya Uzun Yaşam Ensititüsü tarafından yapılan araştırmaya göre, düzenli olarak az miktarda şarap içen erkeklerin IQ'su hiç içmeyenlere oranla 3.3 puan daha yüksek. Aynı araştırma, şarap içen kadınlarm IQ'lannın da içmeyenlere oranla 2.5 puan daha yüksek olduğunu ortaya çıkardı. Japonya'nm Aichi eyaletinde, 40 yaşın üzerindeki, tamamı üniversite mezunu insanlar üzerinde yapılan testler sonucunda şarap içen insanların diğerlerine oranla daha zeki olduğu görüldü. Ancak aynı sonuçların bira, viski gibi diğer içkileri içen insanlar için geçerli olmadığı ortayı çıktı.


Tarih : 14 Kasım 2007 Çarşamba
Hit : 1797

Hazırlayan Mustafa Cirban