mahzen

Bugün : 16 Aralık 2018 Pazar

 

ŞARAP KÜLTÜRÜ

  Şarap yeme içme zevkinden söz ederken kesinlikle ilk akla gelen  konulardan birisidir. Şarap, hem özenle hazırlanmış sofralara eşliksisesarap.jpg (9082 bytes) eden, hem de tek başına büyük bir keyifle tüketilebilen ender içkilerden biridir.

   Bugün Türk insanının tercih ettiği içkilerin başında rakı gelmektedir. Türk sofrasında çok önemli bir yere sahip olan rakının kendine özgü adabı, içen içmeyen pekçok kişi tarafından gayet iyi bilinir.Çeşitleri yoktur, soğuk içilir, beyaz peynir ve kavunla iyi gider... Birkaç önemli kuralı bildiğinizde rakı pek de "zor" bir içki değildir.Rakı efkarın,kederin,hüznün içkisidir.Oysa şarap,aşkın,mutluluğun içkisidir.
  Şarap, tüm içkiler arasında en fazla çeşitliliğe sahip olandır.Aynı zamanda yaşayan bir içkidir de şarap. Doğar, olgunlaşır, yaşlanır ve vadesi dolunca ölür.Pek çok inceliklerinin bulunması ve tüm bu incelikleri bilmenin şaraptan alınacak keyfi arttıracak olması pek de şaşırtıcı değildir.

   Anadolu, şarabın iki-üç vatanından birisi; hatta önde geleni. Şarap tarihi ve Anadolu... İnsanlığın çok eski dönemlerinden, M.Ö. 4000'den bu yana birbirinden ayrılamayacak kadar içiçe geçmiş iki unsur. Bu topraklarda nerdeyse 6000 yıldır üzüm var, bağ var, şarap var...Arkeolojik kazılarda çıkarılan binlerce yıllık kadehler ve testiler, İyonya döneminden kalma dünyanın en eski amforaları, Hitit Krallarını Tanrılara içki sunarken gösteren resimler, üzerinde üzüm salkımı bulunan Kilikya sikkeleri, efsaneler, yazıtlar... Türkler Anadolu’ya gelmeden şarabı biliyorlar mıydı? Eski Türklerde Göktanrı şarabı takdis ettiğinden, bağın ve şarabın bulunduğu yere kötü ruhların girmediği kabul olunurdu. Yeni doğan çocuklar için, düğününde açılmak üzere bir küp şarap gömülürdü.Şarapçılık Osmanlı'nın ağır yasakları altında gerilerken, bir Anadolu çocuğu olan şarap da kendi ülkesinde öksüz kalmıştır. Zaman içerisinde Anadolu insanına yabancılaşması hüzün vericidir aslında...
 
   Son 5 yıldır Türk Şarapçılığı için çok önemli olduğu muhakkak, yenive kaliteli  teşebbüsler var.  Üzüm üretiminde dünya 3.sü olan Türkiyenin şarap üretiminde çok alt sıralarda olduğunu görüyoruz. Oysa üst sıralarda yer almaması için hiçbir neden yok. Çünkü Elazıg yöresi üzümleri(öküz gözü), Ankara(,karacık karası) Kapadokya Emir üzümleri Fransız üzümleri ile yarışır kalitede üzümlerdir.Bugün Anadolu'da bilimsel oranda şarap üretimi yapan 45 kuruluş ve bunların da 250  kadar çeşit şarap üretimleri vardır. Gönül istiyor ki, bunu takip edenler hızla çoğalsın. Şampiyonlar ligine çıkmamızın çarelerinden biri de bu.Üstelik de hakediyoruz, çünkü 6000 yıllık bir şarap geleneğinin mirasçısıyız bu topraklarda.

Haddeden geçmiş nezaket yâl ü bâl olmuş sana,
Mey süzülmüş şişeden ruhgâr-ı âl olmuş sana.”
(İncelik haddeden geçmiş, boy bos olmuş sana,
Sırça kabdan şarap süzülmüş, kırmızı yanak olmuş sana.)

 Nedim

 

 


Tarih : 16 Kasım 2007 Cuma
Hit : 5999

Hazırlayan Mustafa Cirban

*üye girisi*